Ei vieläkään...
JyväsLentis esitti sunnuntain kotiottelussa paikoitellen erittäin vahvoja otteita, mutta niin vain ottelu kääntyi jälleen Oulun Kiskolle.
Viitaniemen Gradialla pelattu ottelu oli tunnelmaltaan suorastaan erinomainen, sillä katsojia oli saapunut paikalle tämän kauden ennätysmäärä, kiitos teistä jokaiselle!
Sunnuntain kohtaaminen oli jälleen odotetun tiukka. Kahden erän jälkeen näytti JyLen kannalta erittäin lupaavalta, kun toinen erä oli mennyt käytännössä kokonaan kotijoukkueen komennossa ja ensimmäisessäkin JyLe johti pitkään. Kolmannessa erässä tuli kuitenkin puolivälin jälkeen kohtalokas herpaantuminen, joka siivitti Kiskon selkeään erävoittoon. Neljättä erää mentiin jälleen rinta rinnan, mutta lopulta JyLen pienoinen passiivisuus torjuntojen varmistuksissa ja Kiskon vahvat hyökkäykset tekivät riittävän kaulan joukkueiden välille.
Parhaat pisteidentekijät:
JyväsLentis:
Vertti Poikonen 15p
Simo Tammilehto 12p
Viljami Poikonen 10p
Oulun Kisko:
Jussi Sangi 15p
Otto Parkkinen 15p
Martti Mustonen 11p
JyLen 2-sarjajoukkueen peleistä onkin seuraavaksi peräti kuukauden tauko, sillä seuraava sarjapeli on vasta maaliskuun toinen päivä, kun luvassa on vieraspeli Kauhavan Wisaa vastaan.
Vaikka sunnuntain pelistä ei toivottua tulosta saatukaan, jää se silti mieleen kauden tähän mennessä ikimuistoisimpana tapahtumana, josta ei jännitystä, tunnelmaa ja säväyttäviä suorituksia jäänyt puuttumaan.